top of page

Ženy jsou dobré investorky, ale jen když investují. Co jim ten brání?

Ženy investují daleko méně než muži a výrazně méně si také věří. Celých 47 % žen nikdy neinvestovalo, u mužů je to jen 26 %. A zatímco 8 % mužů se cítí být zkušenými investory, totéž o sobě tvrdí pouhé 1 % dotázaných žen.

 

Podle průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR ženy také pociťují bariéry v investování daleko silněji než muži. Ačkoli jsou nejčastější důvody pro obě pohlaví podobné, ženy se s nimi ztotožňují daleko silněji. Svou roli mohou sehrát jak nižší disponibilní prostředky u žen, tak zejména výrazně menší ochota že riskovat.


Ženy jsou rozvážnější investorky Díky své opatrnosti jsou ženy o něco méně impulzivní, méně reagují na výkyvy na trhu a díky tomu se méně uchylují k panickým výprodejům pod vlivem aktuálního dění, což je paradoxně činí dokonce lepšími dlouhodobými investorkami.

“Ženy stejně jako muži investují převážně do podílových fondů, obě pohlaví pak doplňkově investují také do strukturovaných dluhových cenných papírů, prémiových vkladů a dluhopisů. Podíváme-li se na preference strategií, pak jsou ženy obezřetnější, a více využívají konzervativnější smíšené fondy. U dluhopisových strategií je pak podíl dlouhodobě vyrovnaný. Lze tedy zobecnit, že ženy jsou více konzervativní a volí ve větším počtu méně dynamická řešení než muži,” popisuje Martin Řezáč, předseda AKAT ČR a ředitel české pobočky Erste Asset Management GmbH.

Dle očekávání mají ženy rezervovanější postoj než muži i ke kryptoměnám - především kvůli tomu, že jim nerozumí, což přiznává 32 % žen a jen 18 % mužů. Muži se o kryptoměny více zajímají a také do nich investují častěji než ženy - v minulosti již do tuto investici vyzkoušelo jen 7 % dotázaných žen oproti 18 % mužů.

Ženy jsou dobré investorky, ale jen když investují Samotné rozhodnutí, že je třeba začít investovat, bývá nejtěžší. Co v tom ženám vlastně brání? “Do značné míry je to otázka sebevědomí. Mnohé máme potřebu být perfektní a nedělat chyby. Chceme být perfektní v práci, perfektní mámy, partnerky, zvládat domácnost a ještě u toho dobře vypadat. Kde vzít kapacitu ještě na studium finančních trhů? Strach nás paralyzuje. Jenže trhy jsou iracionální a málokdo tu nikdy nechyboval. A stejně jako v životě, chybami se člověk učí. Zásadní je přijmout, že nejsme bezchybné (stejně jako muži) a nenechat se prvotními nezdary odradit,” doporučuje Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR.

Je paradoxní, že jsou to právě ženy, které drží více peněz na běžném účtu - což samozřejmě může souviset s tím, že se starají o běžné výdaje celé domácnosti - ale muži, kteří rozhodují o investicích. Naštěstí můžeme pozorovat trend ve vyrovnávání statistik. “Ženy by si měly uvědomit, že stát se o dostatečný důchod těžko postatá, a že jsou to právě ony, kdo jsou více ohroženy chudobou ve stáří. Je třeba vzít svoji budoucnost do vlastních rukou,” uzavírá Jana Brodani.


Tisková zpráva je k dispozici zde.

Comments


bottom of page