Přesvědčiví řečníci, příjemná atmosféra, společný cíl. Konference DEI Forum 2024, jejímž partnerem je projekt #FinŽeny, přinesla i letos řadu zajímavých podnětů, včetně příkladů best practice z domova i zahraničí. Mottem letošního ročníku byly odolnost a vytrvalost, což se samozřejmě promítlo do tematických okruhů jednotlivých panelů.
Konference DEI Forum 2024: Odolnost a vytrvalost, se konala 10. října v sídle společnosti SAP. Manažeři, odborníci na HR a fanoušci DEI (diverzity, inkluze a rovných šancí) zjišťovali, jak mocnými nástroji mohou při prosazování agendy DEI na pracovišti být právě odolnost a vytrvalost. Výzev není málo. Od odporu zaměstnanců, který může mít různé příčiny, přes systémové problémy až po překážky související s měnícími se očekáváními mladších generací.
Na úvod představila zakladatelka pořádající organizace OPIM Jana Tikalová spolu s Radanem Šafaříkem z Odboru rovnosti žen a mužů při Úřadu vlády ČR a Petrou Ondrušovou, šéfkou udržitelnosti v České spořitelně, iniciativu nazvanou Lidskoprávní desatero zaměstnavatele, jehož cílem je edukovat v zásadních lidskoprávních otázkách a podpořit iniciativy pečující o dodržování lidských práv v kontextu DEI v regionech.
Začít u sebe
Jedním z hlavních řečníků dopoledního bloku byl právě Radan Šafařík. Ve svém vystoupení zdůraznil význam lidského faktoru v oblasti HR. Poukázal na přímou souvislost mezi dobrými podmínkami na pracovišti a společenským dopadem: „Lidská práva nejsou jen abstraktní právní pojmy, ale jsou realitou pro každého z nás každý den. Zaměstnavatelé hrají klíčovou roli v praktickém dodržování lidských práv, protože lidé tráví významnou část svého pracovního života v práci. To je důležité nejen pro jejich blaho, ale také pro prosperitu organizace a celé naší společnosti.“
Petra Ondrušová poté vystoupila se silným příspěvkem nazvaným Mission Possible? Odolnost a vytrvalost v DEI. Pro úspěch mise DEI je podle ní nezbytné ovlivňovat život prostřednictvím těchto principů na všech možných úrovních - ať už jde o stát, firmu, region, tým nebo rodinu. Její poselství posloužilo jako připomínka, že smysluplná změna začíná u individuálního odhodlání: „Existuje jedna úroveň, které může dosáhnout kdokoli. Každý z nás může začít sám u sebe.“
Nebuďte samy
Významným zahraničním hostem byla Sarah Cordivano (StartSteps). Představila Annu, fiktivní postavu profesionálky v oblasti DEI, na níž ilustrovala typické peripetie. Anna byla nadšena, když převzala odpovědnost za diverzitu, rovnost a inkluzi ve finanční společnosti. Brzy však započala její cesta k vyhoření - narazila na těžko překonatelné překážky, především omezené zdroje, nezájem vedení a neustálý odpor kolegů. Podle Sarah je lze překonat pomocí několika kroků: jasně definovat odpovědnost vedoucích pracovníků, aby si zajistila jejich podporu, vytvořit strukturovanou strategii, která bude v souladu s cíli organizace, a zamyslet se nad osobní motivací a aktivitami, které posílí její odolnost.
Primární je podle Sarah vytvoření silné podpůrné sítě. To znamená obklopit se lidmi, kteří rozumí výzvám práce v oblasti DEI, a díky tomu jsou schopni motivovat. Podstatné je též udržet si zdravý vztah mezi prací a volným časem, poznat protistranu a její motivace. „Když čelíte odmítavým reakcím, zapojte se do jednání s kolegy, abyste pochopili jejich obavy,“ nabádá Sarah. Následně je třeba přizpůsobit svá sdělení o DEI tak, aby rezonovala s jejich zájmy.
Nezapomínejme na muže
V panelové diskusi, kterou moderoval Martin Janáček (SAP), se generální ředitelé Violeta Luca (Vodafone) a Munir Nandi (Citi) zaměřili na klíčovou roli, kterou při prosazování DEI hrají muži. Pro pro rovnost šancí je podle obou řečníků spojenectví mužů klíčové. Dokud bude DEI jen ženským tématem, mnoho se nezmění.
Debata otevřela citlivá témata tichého přecházení nejen nerovného přístupu, ale i obtěžování žen. Právě mlčení mužů tyto jevy udržuje při životě. Panel se zabýval odporem k prosazování rozmanitosti, který často pramení ze strachu ze ztráty moci nebo vlivu. Zároveň je potřeba vyvarovat se vytváření „pozitivní předpojatosti“, kdy by iniciativy v oblasti rozmanitosti mohly být vnímány jako zvýhodňování žen pouze na základě pohlaví, nikoliv schopností.
Zjednodušení DEI pro všechny
Během panelové diskuse moderované Petrem Skondrojanisem (Cocuma) s názvem Budování odolnosti a práce s odporem zaměstnanců vůči diverzitě a inkluzi zdůraznila Dinah Richter Spritzerová (Media Confident), že DEI není módní výstřelek, ale univerzální problém s širokým dopadem na zaměstnance. Poukázala na potřebu jasné komunikace bez specifického žargonu, aby byla DEI přístupná a srozumitelná všem. Síla je podle ní v jednoduchosti.
Jakub Lukeš (Microsoft) představil přesvědčivé argumenty pro inkluzi jako hnací sílu inovací. Podělil se o příběh inženýra, který inspirován postižením svého dítěte vyvinul adaptivní ovladač pro Xbox. Tato inovace nejen zpřístupnila hry specifické části klientely, ale také přinesla společnosti Microsoft nové zdroje příjmů.
Marginalizované skupiny
V odpolední části programu se do centra pozornosti dostaly marginalizované skupiny. Martin Bajger, generální ředitel společnosti Romano Jasnica, se podělil o postřehy z počátků své společnosti a poznamenal, že získání důvěry a uznání na trhu vyžadovalo čas. Zdůraznil, že vytrvalost a profesionalita nakonec zvítězily nad skepticismem. Podobně Lucie Fuková, vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny, vyzvala firmy a organizace, aby se prohlásily za Roma Friendly a zřídily stipendia pro romské studenty. „Podpora romské komunity prostřednictvím přímého zapojení, spíše než ignorování problémů, je klíčem k odbourání dlouhodobých předsudků.“
Lenka Králová (Pure Storage) se v přednášce Lighntning Talk věnovala probíhajícímu boji za viditelnost transsexuálů. Důrazně připomněla, že transgender komunita bude i nadále existovat a odolávat jakýmkoli snahám o vymazání její přítomnosti.
Mezigenerační spolupráce
Další z řečníků Andrea Černá ze společnosti Deloitte citovala nedávný průzkum, který ukázal, že generace Z a mileniálové upřednostňují především rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, teprve poté následují finanční benefity a další požitky. To podtrhuje rostoucí význam flexibility a přátelského prostředí v práci.
Panelová diskuse s názvem Co spojuje generace mezi Annou Palackou a Dennisem Vymerem ze společnosti ThermoFisher Scientific a Michaelou Kostelníkovou (Age Management), kterou moderoval šéf projektu #FinŽeny Jaroslav Kramer, ukázala, že zatímco dříve se firmy zaměřovaly na přijímání mladých a dynamických zaměstnanců za účelem inovací, rostoucí povědomí o generační propasti zdůrazňuje potřebu inkluzivnějších přístupů. Ukazuje se, že rozmanitost napříč všemi věkovými skupinami je hnacím motorem inovací a dlouhodobého úspěchu. Z diskuze vyplynulo, že podstatné jsou flexibilita a spolupráce na pracovišti. Primární je komunikace, což vyžaduje přizpůsobení komunikačních a řídicích strategií specifickým potřebám každé věkové skupiny. Starší a mladší generace často komunikují a pracují odlišně, takže přizpůsobení jazyka a přístupu preferencím každé skupiny může překlenout generační rozdíly a podpořit produktivnější spolupráci.
Svorníkem může být i obrácený mentoring. Podporování reverzního mentoringu, kdy mladší zaměstnanci mentorují starší kolegy v oblasti nových technologií nebo trendů, může vytvořit inkluzivnější pracoviště s větší mírou respektu. Tento přístup pomáhá odbourávat stereotypy nebo předsudky mezi věkovými skupinami.
Nelze opomenout ani individuální podporu stárnoucích pracovníků. Age management by se měl zaměřovat na jednotlivce, nikoli na skupiny. To znamená vytvářet zásady a programy na základě údajů o tom, co zaměstnanci skutečně potřebují, a zajistit tak individuální program, který podporuje pohodu a rozvoj každého zaměstnance bez ohledu na jeho věk.
Kromě diskusí nabídla konference DEI Forum bohatý doprovodný program určený k podpoře hlubšího zapojení a praktického učení. Účastníci měli možnost zúčastnit se workshopů, vyzkoušet si Živou knihovnu nebo zúčastnit se individuálních konzultací o rovném odměňování „mezi čtyřma očima“, které vedl tým odborníků na rovné odměňování z Ministerstva práce a sociálních věcí.
Už teď se těšíme na další ročník.
Comments