Profesní dráhu Dita Němečková zahájila v České spořitelně. V roce 1999 nastoupila do Pojišťovny České spořitelny, po fúzi v roce 2019 dál působí pod hlavičkou Kooperativy. V rámci mateřské skupiny VIG Česká republika vede tým, který se zabývá zejména vyhledáváním, vyšetřováním a prevencí pojistných podvodů a oblastí praní špinavých peněz a mezinárodních sankcí. „Nebylo snadné přesvědčit kolegy, že i žena může přinést nápady a zkušenosti do ryze mužského oboru,” říká manažerka, která byla v loňském roce zařazena do přehledu 131 inspirativních žen ve financích projektu #FinŽeny.
Když se ohlédnete, co byla vaše největší dosavadní profesní výzva?
Asi ta největší byla, když jsem po studiu na vysoké škole, která byla ryze technického zaměření, přijala nabídku jít pracovat do světa financí, do České spořitelny. V té době jsem neměla o bankovnictví téměř žádné povědomí. Druhou významnou výzvou bylo vést tým zaměřený na bezpečnost a investigaci v oblasti podvodných jednání, zejména pojistných podvodů. V té době byl tento tým složen téměř výhradně z mužů. Přestože to bylo hodně náročné, byla to skvělá příležitost rozvíjet své dovednosti a přinášet nové pohledy do oblasti, která byla tradičně mužskou doménou. A samozřejmě výzvou bylo přesvědčit kolegy, že i žena může přinést nápady a zkušenosti do ryze mužského oboru.
Jak hodnotíte celkové zastoupení žen v oboru, ve kterém působíte?
V oboru, ve kterém působím, je zastoupení žen minimální. Na pozicích vyšetřovatelů v pojišťovnách často pracují bývalí policisté, což přispívá k tomu, že je tento obor téměř výhradně mužskou záležitostí. Součástí naší práce je i analytická a prevenční činnost, kde se mohou dobře uplatnit i ženy. Když jsem nastupovala do Kooperativy, byly jsme v týmu pouze dvě. V současné době máme další dvě kolegyně. Věřím, že ženy mají našemu oboru co nabídnout, zejména na pozicích, kde je potřeba systematičnost, pečlivost a někdy i intuice.
S čím jste musela během dosavadní kariéry nejvíce bojovat?
Musela jsem se naučit delegovat úkoly a přenést zodpovědnost za jejich zpracování na jednotlivé členy týmu. Často jsem měla pocit, že by bylo rychlejší, kdybych úkol vyřešila sama, ale postupně jsem si uvědomila, že spolupráce a sdílení úkolů jsou klíčem k úspěchu.
Jak se stavíte k profesním výzvám? Vyhledáváte je? Nebo si spíše vyhledávají výzvy vás?
Výzvy nás posouvají dál, učí nás něco nového a pomáhají nám profesně růst, proto jsem ráda, když přicházejí.
Jaké vlastnosti, které máte, jsou pro vaši profesi nejpraktičtější? A jsou vlastnosti, které se naopak snažíte spíše upozaďovat?
Empatii, čitelnost a jednání na rovinu považuji za klíčové vlastnosti. Často přemýšlím o věcech a situacích zpětně, zda jsem neměla něco udělat jinak. Je důležité analyzovat určité věci, ale snažím se nastavit si rozumnou hranici.
Co vás nejvíce motivuje ve vašem pracovním životě?
Tým mých kolegyň a kolegů a také výsledky naší práce, když se nám daří ochránit pojišťovnu před nepoctivými klienty.
Jakou dovednost byste si chtěla osvojit?
Umět pohotově reagovat na nečekané situace.
Jaké aktivity vám pomáhají udržet si energii pro náročné profesní období?
Určitě je to pohyb. Ráda chodím do přírody a přes týden se snažím alespoň třikrát jít si zaběhat. Mám také ráda relax s knížkou nebo ve wellness. Energii mi dodává i čas strávený s rodinou a přáteli.
Máte recept pro rovnováhu mezi pracovním a osobním životem?
Recept na rovnováhu nemám. Vím, že u mě o něco více převažuje ta pracovní část.
Kdy naposledy jste měla dobrý pocit z toho, že jste se v něčem překonala?
O dovolené s rodinou, kdy jsem dokázala zvládnout náročné aktivity, které vymysleli moji synové.
Comments