O různorodost se dá usilovat řadou způsobů. Může to být důsledná kontrola náboru nových lidí, důraz na rovné odměňování nebo třeba jen věrnost vlastním vnitřním hodnotám. Někdy může znamenat mnoho i pouhý příspěvek na sociální síti, zaznělo na letošní debatě FinŽeny & CEOs, kde šéfové tuzemského finančního světa čelili plejádě otázek zejména na téma podpory žen, ale i diverzity obecně. V odpovědích došlo také na slepé cesty nebo některá zklamání.
Prospěšnost, kterou rozmanitost firmám přináší, ukázalo vícero studií. Potvrzují ji i šéfové finančních institucí. Podle generálního ředitele ČSOB Aleše Blažka různí kolegové přinášejí více nápadů a lépe dokážou reflektovat potřeby rozmanitých zákazníků. "V představenstvu ČSOB máme dvě ženy ze sedmi členů, v top 50 tvoří ženy 28 procent,“ vyčíslil Blažek.
Například kvóty ale považuje za destruktivní pro ženské sebevědomí. „Snažím se na to dívat z pozice ženy, která by byla na pozici dosazena v rámci této kvóty,“ uvedl. Diverzitu je nutné měřit a počty žen v institucích sledovat. Cíle, na které se chce zaměřovat, si ale Aleš Blažek raději stanoví sám.
Velmi osobní zájem přiznal předseda představenstva Allianz pojišťovny Dušan Quis. "Nepamatuji si tento rok týden, kdybych téma diverzity neměl na stole, protože jsem si vymínil, že budu schvalovat každý jeden nábor v naší společnosti. Vždy se zastavujeme u toho, jestli jsme měli v procesu výběru dostatek žen, ale i dalších skupin, pro které máme diverzitní cíle," popsal. Náborový proces má podle něj v Allianz jasně stanovená pravidla a nový člověk není přijímán bez jistoty, že byly posouzeny všechny možnosti, které trh pracovních sil nabízí.
Dušan Quis vyzdvihl také význam rovného odměňování. Česká pobočka Allianz získala podle něj jako první velká instituce v tuzemsku už podruhé v řadě certifikaci Equal Pay. Má tak nezávisle ověřeno, že rozdíl v odměňování mužů a žen je menší než jedno procento. "Máme to stanoveno jako cíl a ten zdárně naplňujeme, za což jsme moc rádi," uvedl Quis.
Skeptický je naopak k rovnému odměňování generální ředitel MONETA Money Bank Tomáš Spurný: "já osobně jsem velkým nepřítelem sociálního inženýrství, kde nám řeknou, že za stejnou práci stejné peníze. Tak proč se to jmenuje pracovní trh?". Genderová rovnost, diverzita či inkluze jsou podle něj hodnoty, které člověk buď má nebo nemá. Zakořenění těchto hodnot ve společnosti obecně má svůj vývoj a záleží na tom, jak je rychlý. Před 100 lety například ženy nemohly ani volit. "Mám ale velmi silnou nedůvěru v to, když mi někdo podsunuje, co mám nebo nemám dělat. Já mám prostě nějaké hodnoty. A myslím si, že za těmi hodnotami jsou výsledky," uvedl Spurný.
Šéfovi Monety ale připadla také otázka na negativní zkušenost s diverzitními aktivitami a on zmínil konkrétní chybu, kterou banka udělala v podpoře žen. "Část našeho programu pro ženy byla formou e-learningu. Podcenili jsme, že nejdůležitější je setkávat se a mluvit spolu. Sdělovat si navzájem svoje sny a to, jak sáhnout pro hvězdy, je lepší než si číst nějaké blbosti v počítači," zhodnotil Tomáš Spurný. Velké překvapení mu pak přinesl projekt dětské skupiny, protože navzdory všem zprávám o nedostatku míst ve školkách trvalo velmi dlouho, než se naplnila kapacita tohoto firemního projektu, do kterého Moneta investovala peníze a také nemálo energie.
Zklamání z podobné aktivity přiznal i Dušan Quis z Allianz. Firma chtěla zajistit, aby zaměstnanci mohli vzít děti do práce, kde by pro ně bylo k dispozici profesionální hlídaní. "Překvapilo mě, co všechno bychom museli podstoupit. Právně je to prakticky nemožné," uvedl. Nicméně v souvislosti s touto záležitostí přišla ještě jedna negativní zkušenost, a to nezájem odborové organizace o řešení, které pomůže jen užší skupině kolegů.
Naštěstí někdy stačí pro dobrou věc i celkem málo. Právě takový příběh nabídl generální ředitel Generali České pojišťovny Roman Juráš. Týkal se LGBT lidí, kteří ve firmě pracují a ona se je snaží podporovat. "Stala se velmi smutná událost, ale mělo to myslím velký efekt pro naše kolegy z této skupiny. Na Slovensku před dvěma roky nějaký blázen zastřelil dva mladé lidi jen proto, že byli LGBT. Velmi se mě to dotklo a na síti LinkedIn jsem to komunikoval jako nepřípustnou věc pro nás jako firmu i pro mě osobně. Zpětná vazba od LGBT kolegů byla taková, že je to obrovsky podpořilo a dodalo jim to sebevědomí," vylíčil Roman Juráš.
Commentaires