top of page

Diverzitní týmy jsou výkonější a mají více nápadů, shodují se ženy z finančního světa

Z aktuální studie společnosti PwC vyplývá, že Česko proti západním zemím i nadále zaostává v počtu žen zastoupených ve vedení firem. Sehnat práci není pro ženy v České republice velký problém, i nadále jsou ale placeny výrazně hůře než jejich mužští kolegové na stejných pozicích. Meziročně se tento rozdíl ještě prohloubil, ženy tak vydělávají v průměru o pětinu méně. Téma diverzity a inkluze je proto potřeba podpořit, zaznělo jarní na panelové debatě společnosti Generali.


V návaznosti na problematiku diverzity a inkluze proběhla na jaře speciální panelová debata pod hlavičkou společnosti Generali s názvem ‚‚Když vedou ženy…’’. Hosty debaty byly Andrea Leskovská, členka představenstva Generali Slovensko; Martina Kneiflová, vedoucí partnerka E&Y v Česku; Marcela Středová, ředitelka risk managementu v Generali CEE a také Katarína Bobotová, ředitelka Generali HR & Strategie v Generali České Pojišťovně.


‚‚Myslím si, že se role ženy se z historie změnila hodně, ale ne v posledním desetiletí. V roce 1919 dostaly ženy volební právo. Podíl žen v zaměstnáních se zvýšil až po obouch světových válkách, jelikož bylo třeba doplnit ztracenou mužskou kapacitu. A od té doby musely ženy více či méně zapracovat na tom, aby měly stejná práva jako muži. Největší změnu pociťuji v tom, že ženy mají stejná nebo podobná práva a mohou zastávat stejné pracovní pozice jako muži. I díky technologiím, které usnadňují fyzickou práci, jsme rovnoprávné,’’ říká Andrea Leskovská.


Podle Andrey Leskovské diverzitní týmy vyhrávají nad těmi, které jsou složeny vyloženě jen z mužů nebo žen. ‚‚Muži a ženy mají každý jiné vlastnosti. Muži jsou cílevědomí, jdou přímo za tím co chtějí, neohlížejí se doprava, doleva. Ženy jsou více empatické a více naslouchají. Diverzitní týmy jsou nápaditější a výkonnější,’’ shrnuje. I proto je podle Andrey klíčovou otázkou posledních let vyváženost týmů ve firmách.


Diverzitu podporuje také poradenská společnost Ernst & Young, kterou v Česku vede Martina Kneiflová. ‚‚Pro mě je vyváženost velmi důležitá. Jsou týmy, které jsou hodně ženské a prospěl by jim muž a naopak. Někdy bychom se měli dívat na to, co v týmu chybí, co je potřeba dodat a s čím pracovat. Z vlastní zkušenosti musím říct, že pokud mi někdo někdy významně pomohl, tak to byli muži. Je to hodně o komunikaci, upřímnosti a otevřenosti. Je důležité, aby se v týmu vědělo, že všichni mají podobné podmínky. Velmi to pomůže v chápání celého týmu ’’ uvádí Kneiflová.


Mohou se ženy v českých firmách vracet zpět po mateřské dovolené na jakoukoliv pozici? ‚‚Ano, i na partnerských pozicích máme kolegyně, které mají part-time, což není zvykem. Ale reaguje to na současnou situaci, že i během mateřské se ženy chtějí vracet zpátky do práce,’’ říká Martina Kneiflová.


Podle ředitelky HR & Strategie v Generali České Pojišťovně Kataríny Bobotové je v oblasti diverzity nutná podpora ze strany společnosti. ‚‚Ženám musíme pomáhat, aby se po mateřské vracely. Samo to nepůjde, nebo spíše hodně pomalu. Z naší strany se snažíme prakticky vyhovět, snažíme se o postupné zapojení a nabídnout jim určitou flexibilitu. Podporuji to i osobně, protože jsem to zažila a velmi mi to pomohlo, ’’ říká Bobotová a připomíná praxi posledních let, kdy řada podniků raději vytvoří pro muže nebo ženu, kteří se vrací z rodičovské dovolené, novou pracovní pozici, než aby schopného člověka poslali jinam. ‚‚Nejdůležitější je vědět, že se to dá zvládnout a respektovat dané potřeby či okolnosti. Naše firmy i jiné v posledních letech vytváření příjemné podmínky, se kterými se to dá zvládnout. Samozřejmě je potřeba součinnost rodiny a nenaložit si toho moc,’’ uzavírá debatu Marcela Středová, ředitelka Risk managementu Generali CEE.


コメント


bottom of page