top of page

Dostat se na vrchol je těžké a fouká tam, říkají významné ženy finančního světa

Druhého ročníku slavnostního odhalení Síně slávy projektu #FinŽeny se v Praze zúčastnily desítky úspěšných dam nejen z finančního světa. Večer se nesl ve znamení tolik potřebného networkingu, dobrého jídla, pití, smíchu, ale i příběhů úspěchů a životních cest. Ty měly často společná dvě hesla. Empatie a štěstí.

"Na začátku mojí kariéry v 90. letech bylo vše jinak. Věděla jsem, že pokud chci uspět, musím se chovat jako muž. Hrát tu sociální roli a masku udržet až do příchodu domů. Až tam jsem se zas mohla chovat přirozeně. Dnes vidím obrovský posun a jsem ráda, že projekty, jako jsou #FinŽeny existují. V začátcích mojí kariéry jsem chodila na finanční setkání, kde bylo sto padesát mužů a čtyři ženy. Dnes se rozhlédnu tady a zdá se mi, že je to naopak," hodnotí odhalení dalších dvaceti sedmi jmen bývalá zástupkyně České republiky při světové bance Jana Matesová, jejíž jméno do výčtu úspěšných a inspirativních žen přibylo už v loňském roce.
Díky vývoji, který ekonomka Matesová zmiňuje, už ženy nemusí nasazovat pomyslné kalhoty. Cesta bez překážek je ale nečeká. Historicky svět byznysu vytvořili muži. Nastavili si svá pravidla, která se postupně mění tak, aby se přizpůsobila i ženám.
Podle Hany Kovářové, šéfky komunikace a brandové strategie Komerční banky, se hlavně ve středním managementu poměr mužů a žen vyrovnal. "Na nižších pozicích nebo všeobecně ve firmě vidíme, že je to padesát na padesát. Pak se ale podíváte do vrcholného managementu a tam je to už o něco horší. Problém je, že ženy musí balancovat rodinu a kariéru. Z pracovního života vypadnou i na několik let a o své místo se musí prát. O to větší potřebují podporu. Naše společnost na to stále není zcela připravená," vysvětluje Kovářová, která je mimo jiné předsedkyní Komise pro udržitelné finance v České bankovní asociaci.


A jaká je její rada pro úspěch? "Neustupovat. Hájit si svůj soukromý čas, nepodléhat tlaku okolí. Pokud chce žena uspět, nemůže se stát jen mužskou kalkulačkou. Musí se o příležitost hlásit. Největší překážkou je sebevědomí, které nám často oproti mužům chybí. Zářným příkladem ženy, která všechny zmíněné atributy i mnoho dalších má, je naše Jitka Haubová. Členka představenstva Komerční Banky."


Pamětní desku síně slávy pro letošní rok přišla odhalit dáma, jejíž jméno se za poslední rok v médiích skloňovalo asi nejčastěji. Danuše Nerudová je nejúspěšnější ženou v boji o post hlavy státu. Během předvolebních debat jí často novináři zasypávali otázkami, na které se mužů neptali. Jen proto, že je ženou. Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity se však nenechala zaskočit. "Hrajeme si na mužském hřišti, vím to a snažím se to změnit. Ženy se s muži vzájemně doplňují, potřebujeme se. Stojím si zatím, že příležitosti by i proto měly být vyrovnané, přesto máme šanci na úspěch stále menší. Situace se lepší, to ano, ale ve vrcholných pozicích nás působí stále málo. Dostat se na vrchol je skutečně těžké a samozřejmě – fouká tam," uzavírá krátké povídání třetí nejúspěšnější kandidátka z letošních prezidentských voleb.Comments


bottom of page