top of page

Gabriela Žáčková Krocová: Není nic více osvobozujícího a nakopávajícího než umět přiznat chybuVýjimečná právnička a ambasadorka diverzity s důrazem na rovnoprávnost mužů a žen ve firemním prostředí. Poslední čtyři roky vede kompletní právní útvar banky UniCredit Bank v Česku s důrazem na všechny oblasti práva ve vztahu ke klientům i zaměstnancům.


Proč jste si vybrala práci ve finančnictví?

Vybrala jsem si ji úplnou náhodou a bez promyšleného dlouhodobějšího záměru už před osmnácti lety. Zpětně si myslím, že to bylo podvědomé rozhodnutí, protože je to sice na první pohled takové pragmatické odvětví, ale na ten druhý velmi dynamické, což je přesně to, co mi sedí.


Když se ohlédnete, co byla vaše největší dosavadní profesní výzva?

Když se na to dívám s odstupem, tak moji největší pracovní výzvou byl můj začátek v bankovnictví, když se po mém prvním roce v bance objevil můj šéf mezi dveřmi a oznámil mi, že odchází a že mě navrhl jako svého nástupce. Tehdy mi přišlo nepochopitelné, jak bych mohla takovou pozici zastávat, když jsem se sotva zorientovala v tom, co je úvěrová smlouva. Největší výzvou byl můj tehdejší strach ze selhání, když ve mě vložil někdo takovou důvěru. Dodnes mu vděčím za to, že jsem tam, kde jsem.


Patříte ke skupině 131 inspirativních žen ve světě financí. Čím byste vy osobně chtěla inspirovat své okolí?

Například tím, že uvažuji vždy tak, že každý problém mé své řešení a s úsměvem a optimismem se dá vše překonat, respektive vyřešit.


Čím se podle vás vyznačuje ženský leadershp?

Svoji vnitřní silou změnit dlouhodobě nastavené vzorce a předsudky.

S čím jste musela během dosavadní kariéry nejvíce bojovat?

Nejvíce vždycky sama se sebou.

Umíte přiznat chybu? A umíte konstruktivně upozornit na chybu své kolegy?

Naučit se přiznat (si) svoji chybu vyžadovalo určitý čas a mentální vyspělost, nicméně jakmile jsem si to začala osvojovat, zjistila jsem, že není nic více osvobozujícího a nakopávajícího. Ano, umím přiznat chybu a díky tomu na ni umím upozornit i kolegu, nicméně zároveň s podporou, že je to úplně normální a hlavně to pomáhá k osobnímu a profesnímu růstu.

Máte recept pro rovnováhu mezi pracovním a osobním životem?

Nemám bohužel žádný obecný recept a sama s tím neustále bojuji, protože mám svou práci ráda a zápal pro ni mi někdy zatemní včasný odchod domů. Jediný recept, který funguje u mě, je moje tělo, které mě vždy bezpečně zastaví, když to s prací přeháním. V tuto chvíli se snažím nečekat až na jeho reakci, ale poznat to sama o mnoho dříve a nastavit si vše tak, aby ta rovnováha opravdu existovala, tedy vědomě zastavit sama sebe.

Jak hodnotíte nastavení mateřské a rodičovské dovolené v Česku?

Obecně hodnotím velmi dobře možnost volby každé z nás, zda zůstane doma s malým dítětem či zda se bude věnovat i své kariéře. V praxi ta svobodná volba bohužel zas až tak dobře nefunguje, protože pokud nemáte dostatek finančních prostředků na pomoc s hlídáním či prarodiče, kteří jsou v tomto schopni a ochotni vypomoci, je návrat do práce poněkud komplikovaný vzhledem k dalším možnostem péče pro děti do tří let.

Je podle vás vhodné více podporovat muže v tom, aby využívali rodičovské dovolené? Určitě ano. Je dobré si vyzkoušet, co znamená full time péče o dítě, užít si specifické období vývoje dítěte a zbořit i určitý mýtus, že muž má vydělávat a žena být doma s potomkem.

Kdy naposledy jste měla dobrý pocit z toho, že jste se v něčem překonala?

Tak ten mám v poslední době neustále, a to jak v pracovním tak osobním životě. Vyskočit ze své komfortní zóny, zajetých vzorců a vlastních filtrů vnímání je to největší, ale zároveň i nejlepší překonání sama sebe, za které je na konci dne vždy potřeba se pochválit.コメント


bottom of page