top of page

Gabriela Dorčiaková: Nejradši bych si osvojila superhrdinskou schopnost vyřešit vše lusknutím prstu

Ve finančním světě se pohybuje už šestnáct let. Její cesta započala v GE Money Bank. Od roku 2014 pracuje ve Fio bance, kde řídí oddělení zaměřené na správu platebních karet. V rozhovoru pro #FinŽeny Gabriela Dorčiaková říká, že ženy jsou pečlivější a více orientované na detail. “Zároveň si myslím, že ve vedoucích pozicích jsme empatičtější. Dokážeme naslouchat a starat se o své podřízené a kolegy. Bohužel negativní stránkou tohoto přístupu často je, že nám úplně dobře nejde delegování,” vysvětluje.

Proč jste si vybrala práci ve finančnictví?

Když se na to podívám zpětně, tak si vlastně práce ve finančnictví vybrala mě. Hned moje druhé zaměstnání, krátce po škole, byla banka a po pohovoru jsem si byla jistá, že tu pozici nemůžu dostat, ale vyšlo to. Po roce si mě vybrali do oddělení platebních karet na pozici administrativní pracovnice. Nakonec v tomto oboru pracuji již šestnáctým rokem. Jsem za to velmi ráda, protože tato oblast finančního sektoru je velmi dynamická a rychle se rozvíjí.

Když se ohlédnete, co byla vaše největší dosavadní profesní výzva?

Největší profesní výzva byl přesun na současnou pozici. Stalo se to v době, kdy v naší bance probíhal jeden z největších projektů v oblasti platebních karet, takže jsem se současně učila řídit lidi a projekty, a to obojí za pochodu. A vlastně to učení stále trvá, protože se rozrůstáme a mění se struktura našeho oddělení. Je třeba rychle reagovat nejen na legislativní požadavky a technické novinky, ale také na podvodné jednání vůči našim klientům, které je s touto oblastí spojené.

V čem se považujete za inovativní? A v čem spíše za konzervativní?

Za inovativní se považuji v oblasti produktového řízení. V oboru platebních karet a, vlastně ve finančnictví obecně, je pokrok velmi rychlý a inovací pro klienty je mnoho. Velice rychle se nadchnu pro nové věci. Ráda a poměrně snadno se učím používat nové technologické vymoženosti, které bych pak samozřejmě chtěla co nejdříve nabídnout našim klientům.

Konzervativní jsem asi v tom, že ne vždy ráda vystupuji ze své komfortní zóny, což v praxi znamená, že se občas bráním změnám zajetých postupů.

Máte (a měla jste) kolem sebe dostatek ženských vzorů? A jsou pro vás třeba?

V mém prvním zaměstnání ve finančním sektoru bylo poměrně silné obsazení žen ve vedoucích pozicích a od každé z nich jsem si něco odnesla. Každá měla jiný styl řízení a občas jsem si řekla „…pokud někdy povedu lidi, tohle je super, to určitě budu dělat“ a někdy jsem si řekla opak. Ale asi všichni víme, jak to s takovým předsevzetím je. V současné době mi ženské vzory poměrně chybí, a proto jsem velice vděčná za iniciativu #Finženy. Zjišťuji, že mnoho kolegyň má (nebo mělo) stejné pocity a myšlenky a že se s tím dá dobře pracovat.

Čím se podle vás vyznačuje ženský leadership?

Ženy jsou pečlivější a více orientované na detail. Zároveň si myslím, že ženy ve vedoucích pozicích jsou empatičtější. Dokážeme naslouchat a starat se o své podřízené a kolegy. Bohužel negativní stránka toho často je, že nám úplně dobře nejde delegování.

Jak vypadá vaše ideální pracovní dopoledne? Které aktivity vás nejvíce na vaší práci baví?

Ideální pracovní dopoledne je samozřejmě takové, kdy se neděje nic nestandardního, vypiju si kávu a v klidu se zvládnu věnovat všem úkolům, které jsem si den předem naplánovala. Zpravidla se to podaří alespoň částečně. Nejraději mám ty aktivity, které nejsou stereotypní. Ráda komunikuji s kolegy, zvláště když je úkolem vývoj nových věcí.

Máte recept pro rovnováhu mezi pracovním a osobním životem?

Na setkání našich pracovních skupin jsem si uvědomila, že v tomto směru mám život poměrně bezproblémový, jelikož nemám děti. Operativní plánování osobního života je tak vcelku jednoduché. Obdivuji všechny dámy, které dokáží skloubit práci a péči o rodinu. Obecný recept je ale asi nastavit si pravidlo, že je to „jen práce“, a umět říct ne. Pokud to situace vyžaduje, zůstat přesčas, ale nedělat z toho standard.

Jakou dovednost byste si chtěla osvojit?

Úplně nejradši bych si osvojila superhrdinskou schopnost, umět vše vyřešit lusknutím prstu. V reálném světě by mi naprosto stačilo osvojit si schopnost dodržovat své plány, které se zpravidla zhroutí při prvním jejich narušení a pak se mi těžko naskakuje do rozjetého vlaku.

Pokud spolupracujete s nastupující generací, v čem vidíte její lepší připravenost pro úspěšnou profesní dráhu ve světě financí? A v čem naopak jistý deficit?

Nastupující generace má výhodu v tom, že vyrůstala s technologiemi, se kterými se moje generace učila až později. Ať už to jsou sociální sítě, nejnovější modely různé elektroniky nebo AI. Poslední dobou mě velmi těší, že se začíná předmět „Finanční gramotnost“ skloňovat na školách. Ne vždy jsou v rodinách správné návyky v tomto směru a školní vzdělání pak dokáže vyplnit mezery. Kombinace technologií a správného vzdělání může nastupující generaci připravit nejen na běžný život, ale právě i na ten profesní.

Jako deficit se mi jeví pohodlnost nastupující generace. Většina věcí je rychle dostupná „na kliknutí“ a dokážou je získat bez většího úsilí.

Jaký úspěch z poslední doby vám udělal ryzí radost?

V profesním životě mám radost z každého dořešeného projektu, vyřešeného problému nebo odhaleného podvodu. Pokud bych měla jmenovat jeden konkrétní, tak je to asi dosažení svého cíle rozdělením poměrně velkého útvaru, který jsem řídila, na menší specializované týmy.


Gabriela Dorčiaková od května 2014 pracuje ve Fio bance, kde řídí oddělení zajišťující provozní i business agendu nejen ve sféře vydávání a akceptace platebních karet, ale donedávna například i v prevenci podvodů a řízení projektů. Podílela se na několika zajímavých projektech jako jsou například implementace bezkontaktní technologie nebo přechod karetního systému pod vlastní procesing. V finanční oblasti působí již 16 let.


Comments


bottom of page