top of page

Helena Horská: Nejsnáze se rozvíjí tým složený z pestrých osobností

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská je uznávanou odbornicí v oblasti měnové politiky. Účastní se projektu ekonomického think-tanku Alter-Eko a přednáší ekonomii na vysokých školách. „Pokud chceme vést tým, musíme mít skvěle zvládnutý management vlastní energie. Kdo ho nemá, má problém. Se sebou samým i se schopnosti vést tým,“ říká ekonomka v seriálu rozhovorů Fórum #FinŽen.


Helene Horská FinŽeny - Fóra

Pokud byste měla jmenovat jednu vlastnost, bez které se neobejde dobrý lídr, která by to byla?

Umění naslouchat. Lídr, který nenaslouchá, skončí sám jako sólo běžec. Nechá tým za svými zády a velkou část břemene ponese sám. Svou vinou, svým přístupem. A pokud vůbec tuto tíhu unese a zvládne ten maraton běžet sprintem, v cíli nebude mít nikoho, s kým by případný úspěch oslavit. Smutné, ne?


Když řešíte nástupnictví, které charakteristiky potenciálního kandidátka/kandidátky jsou pro vás klíčové?

Schopnost učit se novým věcem. Zbytek se může rychle naučit, protože se nebude vyhýbat novým příležitostem a výzvám, naopak bude je vyhledávat. Nebude se bát riskovat a zkoušet nové věci. Nebude se bát nesouhlasit a oponovat a při tom předkládat relevantní argumenty. 

 

Máte zkušenosti s mentoringem? Pokud ano, jakou roli měl mentoring ve vašem kariérním růstu? 

Snad všichni znají pravidlo, že člověk by se neměl vydávat sám šplhat do hor. Stejné je to v životě a kariéře. Na začátku, v pomyslném údolí a nízké nadmořské výšce, si možná vystačíme sami, ale čím prudší svahy, náročnější terén a vyšší nadmořská výška, tím naléhavější je mít někoho při sobě. A stejně to vnímám i v kariéře. Je skvělé mít někoho, s kým sdílíte své pohyby, výzvy, vášně, a který vám poskytne nezaujatou zpětnou vazbu nebo prostě „zrcadlo“. Na toto přirovnání mě nedávno přivedla jedna z mých osobních mentorek, skvělá žena s velkým srdcem Tatáňa le Moigne. Ta mi na jedné z našich procházek v tempu běžce řekla, že čím výše člověk stoupá, například strukturou firmy či ve společenském žebříčku, tím více je na něj vidět a tím méně se mu dostává podpory od ostatních. A na úplném vrcholu je sice hezký výhled, ale fouká ze všech stran hodně silný vítr. A tak to je a s tím je třeba počítat. Ne každý je ale ochoten to vše podstoupit a je na každém z nás se svobodně rozhodnout, zda-li jsme ochotni na onom vrcholu bojovat sami s větrem nebo raději sejdeme dolů do závětří.


Jaký byl váš nejdůležitější kariérní milník, který byste ráda sdílela s mladšími ženami v oblasti financí?

Povýšit během druhé mateřské dovolené. Ne, to není vtip. To je má zkušenost, můj příběh, ze kterého lze odvodit obecně platné doporučení. Máte-li svou práci rády, je-li vám koníčkem a vášní, jste spokojené s pracovním prostředím a obecně s kulturou firmy, ve které pracujete, udržujte si aktivní kontakt se svým zaměstnavatelem i v době nejintenzivněji péči o rodinu. Zkuste se dál rozvíjet ve svém oboru. Mnohé věci, které spolu na první pohled nesouvisí, se nakonec mohou hezky protnout. Osvojení Montessori metody učení nebo absolvování kurzu Respektovat a být respektován se vám pak může skvěle hodit v další kariéře manažerky.


Jak pracujete se svou energií v průběhu dne / týdne?

To je ta nejdůležitější otázka! Bez energie nejde nic. Ani lenošit. Pokud chceme vést tým, musíme mít skvěle zvládnutý management vlastní energie. Kdo ho nemá, má problém – se sebou samým i se schopnosti vést tým. Neznamená to, že vždy musíme být dobití na 100 procent. Je přirozené, že nám energie kolísá. Je ale na nás se naučit s energií hospodařit a dokázat ji dobíjet. Musíme se také starat o naši „baterii“, aby neztratila schopnost se dobíjet. Má zkušenost mi říká, že usilovat o work-life balance je slepá cesta. Naopak vnímat a vědomě řídit svůj energetický cyklus mi přináší daleko větší pocit uspokojení a lepší výsledky. O to asi nám všem jde!


Jakým předsudkům a stereotypům podle vás nyní ženy ve finančním světě čelí? 

Ženy jsou moc upovídané, nejdou rovnou k věci, neumí se jasně vyjádřit, nerozumí číslům, bojí se riskovat, bojí se i investovat. Ale stereotypy vládnou i na druhé straně: muži hledí jen na krátkodobé bonusy, jdou vždy k jádru věci, neintrikaří, rozumí číslům atd. Přitom bez ohledu na pohlaví, je každý z nás originální individuum. Každý z nás má své silné a slabší stránky. Uměním dobrého leadera, manažera, šéfa je rozpoznat v sobě a ve svém týmu talenty a dát jim prostor a rozvíjet je. Mé vlastní skromné zkušenosti mi říkají, že nejlépe a nejsnáze se rozvíjí tým, které je pestrý – co do talentů ale i názorů.


Comments


bottom of page