top of page

Jana Fuksová: Chtěla bych ukázat, že jde jít vzhůru a zůstat přitom sama sebou

Jako ​​specialistka na daňové právo a daňové spory dosáhla rozsudků s dalekosáhlými dopady. V každodenní práci jí ale dělá radost hlavně to, když dokáže klientovi usnadnit život, tedy ideálně sporu předejít. Jana Fuksová je advokátkou ve společnosti KPMG Legal a patří také mezi 131 inspirativních žen ve světě financí. Mezi daňovými poradci podle ní ženy rozhodně nechybí, je jich tam naopak mírná většina. “Pokud se ale podíváme do vedení největších poradenských kanceláří, je ten poměr úplně jiný, ” říká v rozhovoru, v němž mimo jiné prozrazuje, s čím musela během dosavadní kariéry nejvíce bojovat, zda dokáže oddělit svůj osobní život pracovního nebo jak ji potěšila pouť do Santiaga de Compostela.

Proč jste si vybrala práci ve finančnictví?

Celou dobu studií jsem se potkávala se světem čísel, hlavně těch účetních, a paragrafů. Daňové poradenství pro mě hezky spojuje oba světy. Po maturitě z účetnictví a ekonomie jsem nastoupila na právnickou fakultu a přitom brigádničila jako účetní. Brala jsem to ale hlavně jako přivýdělek a chtěla se věnovat právu. Zpětně mi mé účetní roky daly základ, ze kterého čerpám dodnes.

Po zkušenosti v advokacii mi ale čísla dost chyběla a už v pátém ročníku jsem věděla, že se chci věnovat finančnímu právu. Nezodpovězena zůstávala jen otázka , zda fiskálnímu, tedy daním, nebo nefiskálnímu zahrnujícímu hlavně regulaci. Během přípravy na závěrečné státnice se mi naskytla příležitost jít na pohovor do daňového oddělení KPMG. V té době jsem toho o „Big 4“ moc nevěděla. Řekla jsem si: proč to nezkusit. Zaměření na daňové spory a daňové poradenství pro finanční instituce, které v sobě hezky spojuje obě větve finančního práva, pak vyplynulo během prvního roku působení v KPMG.


Patříte ke skupině 131 inspirativních žen ve světě financí. Čím byste vy osobně chtěla inspirovat své okolí?

Chtít inspirovat zní podle mě dost troufale. Myslím, že ti, kteří dokážou inspirovat – a stojí za to se jimi nechat inspirovat – to dělají mimoděk tím, jací jsou. Byla by pro mě velká čest, kdybych alespoň pár ženám v oboru mohla ukázat, že jde jít vzhůru a zůstat přitom sama sebou.


V čem se považujete za inovativní? A v čem spíše za konzervativní?

O právnících se říká, že jsou spíše konzervativní. Nejsem v tom výjimka. Zejména k technologickým inovacím, aktuálně třeba k tolik skloňované umělé inteligenci se ale snažím přistupovat otevřeně. Rozhodně je vnímám jako skvělou příležitost, pokud se s nimi naučíme správně (spolu)pracovat.


Máte (a měla jste) kolem sebe dostatek ženských vzorů?

V mém pracovním okolí bohužel bylo ženských vzorů na (nej)vyšších pozicí velice málo a je to velká škoda. V oboru jsem ženské vzory měla a mám stále. Vždy mi udělá velkou radost moct se s nimi setkat osobně. Možnost vyměnit si názory a poznat jejich pohled na aktuální témata je vždy velmi obohacující. K tomu nabízí platformy jako #FinŽeny skvělou příležitost.


Jak hodnotíte celkové zastoupení žen v oboru, ve kterém působíte?

V daňovém poradenství působí spousta žen. Jestli se nepletu, tak podle posledních statistik Komory daňových poradců (jejíž prezidentkou je mimochodem žena) je nás přes 58 procent. Zastoupení v oboru tedy máme rozhodně silné. Pokud se však podíváme do vedení největších poradenských kanceláří, je ten poměr úplně jiný. Ale i tady jsem spíše optimistka. Za posledních pár let ušla velká čtyřka značný kus cesty v tom, aby rodičovská dovolená nemusela nutně znamenat konec kariéry v poradenství. Hodně tomu pomohl rozmach práce na dálku, kterému nás chtě nechtě naučil covid. Velký kus cesty je však ještě před námi.


S čím jste musela během dosavadní kariéry nejvíce bojovat?

Sama se sebou – se svojí představou, co vše bych měla umět a zvládat.


Jak vypadá vaše ideální pracovní dopoledne? Které aktivity vás nejvíce na vaší práci baví?

Přestože jsem spíš introvert, na mé práci mě nejvíc baví potkávat se s lidmi – ať jsou to klienti, kolegové, zaměstnanci finanční správy, soudci nebo ostatní daňoví poradci. Ráda se potkávám osobně. Přestože online meetingy mají své nesporné výhody, osobní kontakt nic nenahradí. Vážím si možnosti kromě samotné práce v KPMG mít i řadu dalších aktivit, například účastnit se konferencí nebo být v redakční radě Bulletinu Komory daňových poradců.


Kdy naposledy jste si v práci připadala, že jste v něčem úplně na začátku?

Čistě po odborné stránce je to určitě Pilíř 2 – zavedení globální minimální daně. Přináší to úplně nový systém zdanění, který bude existovat vedle stávajících pravidel. Do určité míry jsem ale díky práci v poradenství na začátku každou chvíli – na začátku fiskálního roku, na začátku každého nového projektu, ke kterému je potřeba přistupovat s čistou hlavou a pro podobnost s minulými projekty nepřehlédnout důležité detaily, ale zároveň z minulých zkušeností čerpat tu správnou dávku inspirace. Právě to mě na mé práci baví.


Máte recept pro rovnováhu mezi pracovním a osobním životem?

Jsem přesvědčená, že život mám jen jeden a za sebe si přeji, aby byl co nejvíc pestrý. Aby zahrnoval přátele, práci, partnera, rodinu, vzdělávání, cestování, cizí jazyky, sport, kulturu (divadlo, kino, koncerty, večer s knížkou nebo seriálem/filmem), dobré jídlo a pití i zkoušení nových věcí. Pro mě je důležité mít možnost trávit čas aktivně i jinými věcmi než prací.

Na oddělování čistě pracovního a čistě osobního života už nevěřím. Na to mi v hlavě chybí nějaký přepínač. Je mi cizí i to polarizované dělení. Kam zařadit večerní posezení s kamarádkou, která je zároveň moje kolegyně, kde probereme vše od jejích dětí, vypořádávání se s náročnými typy klientů, přes daňové problémy až po právě shlédnutou operu?


Jaký úspěch z poslední doby vám udělal ryzí radost?

V mysli mi hned vytanul příchod do Santiaga de Compostela. V květnu jsem si splnila jeden z cestovatelských snů a vyrazila na svatojakubskou cestu z Ponferrady do Santiaga.

Jinak mi v každodenní práci dělá radost, pokud dokážeme klientovi ulehčit život – ať už naší radou, vyhraným daňovým sporem nebo ještě lépe tím, že finanční úřad přesvědčíme, že klient odvedl daně správně a k žádnému sporu nemusí dojít.


Jana Fuksová je advokátkou ve společnosti KPMG Legal. Působí jako specialistka na daňové právo a daňové spory dosáhla rozsudků s dalekosáhlými dopady. Přispívá do odborných publikací, své zkušenosti předává jako školitelka, vystupuje na odborných konferencích a organizuje diskusní setkání pro firmy v regionech.Comments


bottom of page