top of page

Každý problém má řešení. Stačí mít sebevědomí, říkají laureátky Síně slávy projektu #FinŽeny

Jaké vlastnosti by měli mít lídři ve finančním světě? A jakého manažerského přístupu se nejúspěšnější ženy drží? I na tyto otázky jsme se zeptali několika laureátek Síně slávy projektu #FinŽeny během květnového setkání.


Eva Zamrazilová, viceguvernérka České národní banky

Lídr ve finančním segmentu by měl být chladnokrevný, měl by mít dobré nervy, nepodléhat nemocím a mít vyvážený přístup k rizikům. Já se držím toho, že základ manažerské práce je péče o lidi. Tedy férová a otevřená komunikace s týmem, a to na každodenní bázi.


Jitka Haubová, členka představenstva, vrchní ředitelka, COO Komerční banky

Lídryně ve finančním světě by měly mít velmi stabilní duši a měly by mít kolem sebe „áčkové“ spolupracovníky a spolupracovnice.


Jana Matesová, ekonomka, bývalá zástupkyně Češka při Světové bance

Vlastnostmi lídrů jsou vize, přesvědčivost a důvěryhodnost. U žen je důležitý také tah na branku. Pokud jde manažerské o vlastnosti, klíčové je držet soudržnost, držet stejné hodnoty, podnítit lidi ke sdílnosti a ve chvíli, kdy narazíme, si držet záda.


Michaela Lhotková, členka představenstva, Chief Innovation Officer ČSOB

Moje oblíbené motto zní: Štěstí přeje připraveným. A jaké vlastnosti by měla mít žena ve finančním světě? Určitě humor, nadhled, rozhled a vytrvalost.


Marta Gellová, předsedkyně rady Evropské asociace finančního plánování ČR

Řídím se pravidlem, že když se chce, tak jde vše. Vysvětlovat mi, že něco nejde, je zbytečné. Vždy je možné najít způsob, jak dosáhnout svého cíle.


Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky

Cesta je dlouhá a vždy začíná prvním krokem. Toho se držím. No a lídryně ve financích by měly mít dostatek pokory na to, aby dokázaly pracovat pro lidi a dostatek sebevědomí na těžká rozhodnutí.


Hana Kovářova, ředitelka Komunikace Komerční banky

Oblíbenou radu mi řekl před mnoha lety jeden manažer: Když má člověk hodně úkolů, tak si musí představovat, že žongluje. Tedy snažit se mít úkoly neustále mít v běhu a nehromadit je v rukách, protože pak padají na zem. Budoucím lídryním bych radila mít píli, ochota se učit a být připravené na změny.


Zuzana Silberová, ředitelka Sektu dohledu nad finančním trhem ČNB

Lídři by kolem sebe měli mít dobrý tým, protože týmová práce je ve finančním světě základ. Jde o velmi složitou práci a sám člověk nemá šanci. Měli by také mít schopnost poslouchat různé názory a vnímat je a hledat taková řešení, která mohou být kombinací výsledků. Měli by se také naučit time management a rozdělování podstatného a nepodstatného – aby se zbytečně nevyčerpávali.


Lucie Urválková, místopředsedkyně představenstva a finanční ředitelka Uniqa

Lídryně ve finančním světě by měly být pečlivé a důsledné, protože o finance jde v první řadě. Měly by si zachovat ženský nadhled, protože nadhled s citem, ve vyvážené kombinaci, docela dobře funguje. Nějaké reakce by si neměly brát osobně, protože finanční svět je tvrdý a měly by se od toho oprostit. Moje nejoblíbenější rada pak je, že na těžká rozhodnutí je potřeba se dobře vyspat. Člověk vychladne a zapřemýšlí si. Ve financích se nemá nikdy nic řídit ve stresu.


Katarina Bobotová, členka představenstva, Chief HR and Strategy Officer Generali Česká pojišťovna

Lídryně ve finančním světě by měly být samy sebou a nezabývat se tím, že to ženy mají občas těžší.


Yvona Tošnerová, členka představenstva zodpovědná za oblast Risk&Operations Raiffeisen stavební spořitelna

Všechny lídryně by měly umět naslouchat a číst mezi řádky, protože je to silná stránka, kterou mohou ženy do managementu vnést. Dokážeme vnímat věci, které muži třeba neumí a nevidí. Každý problém má řešení a když se člověk nelekne, tak mohou překážky přinést mnohdy i lepší řešení.


Andrea Ferancová Bartoňová, zakladatelka Espira Investments

Jaké vlastnosti by měla mít žena ve finančním světě? V první řadě je třeba být autentická. Důležitá je také otevřenost a transparentnost.


Jana Hanušová, předsedkyně představenstva Essox

Držím se přístupu „Lead by example“ a chci to i po svých kolezích. No a lídryně ve finančním světě by měla být autentická, inspirativní a empatická.

Comments


bottom of page