top of page

Optimismus na trhu práce přetrvává ve všech sektorech

Existuje zaručený náborový trik, jak zaujmout ty nejlepší? Lze úspěšně naplnit očekávání nastupující generace manažerů a manažerek? Jak správně nastavit vzdělávací a talentové programy? V první části živého streamu projektu #FinŽeny představuje aktuální trendy na trhu práce Jaroslava Rezlerová, která je od roku 2001 generální ředitelkou ManpowerGroup. Největší personální agentura v Česku s obratem 4 miliardy korun najde každý rok práci pro 24 tisíc lidí.


Společnost ManPowerGroup publikuje indexy trhu práce každé čtvrtletí a její výsledky jsou vždy výhledem na další kvartál. „Jde o jediný výhledový průzkum na českém trhu práce, kde se přibližně dozvíte, jaké budou trendy. Všechny ostatní průzkumy, které máme o trhu práce, jsou retrospektivní. ManPowerGroup index trhu práce měří, zda zaměstnavatelé v příštím čtvrtletí budou nabírat, nebo naopak propouštět své zaměstnance. Přestože byla koronavirová pandemie a následná karanténa, tak celý rok 2021 ukazoval pozitivní výhledy. Zaměstnavatelé by chtěli i do budoucna nabírat nové lidi, ale otázku, kde je najdou, my už neřešíme,“ vysvětluje Rezlerová.


Finanční sektor byl s náborem nových lidí podle Rezlerové v posledních letech lehce zpomalený, během posledních dvou kvartálů se ale vše změnilo a nyní roste zájem o nové zaměstnance. „Trendem ve finanční oblasti je nyní digitalizace, kterou se snaží banky a pojišťovny vyřešit, takže vyhledávají nové lidi, kteří jim s tímto trendem pomohou a jejich firmu posunou dále,“ popisuje Rezlerová.


Problémem je také zastaralý zákoník práce, který zaměstnavatele svazuje předpisy a normami. Podle Rezlerové je nutné zákoník zjednodušit, případně sestavit úplně nový. „Český pracovní trh je analogový, ne digitální a zákoníkem práce ukotvený v 19. století. Zákoník práce platí od šedesátých let a od té doby se jen doplňuje dalšími paragrafy, které chtějí postihnout, co se aktuálně na trhu práce děje. Český pracovní trh se snaží vysvobodit z norem, ve kterých je regulován. Podle mě by si trh měl dělat trochu co chce, jelikož si s ním pak zaměstnanci a zaměstnavatelé poradí o trochu líp, když nebudou svázání nesmyslnými předpisy, které je brzdí,“ kritizuje legislativu Rezlerová.


S novou vládní garniturou se možná ale blýská na lepší časy. „Nový ministr práce Marian Jurečka se našim názorům snaží naslouchat i vyhovovat. Během schůzek jsme navrhovali, že by bylo potřeba udělat odstupňované zdanění práce. Pro lidi, kteří začínají pracovat, by platila sleva na daních. Bylo by tak snazší je zaměstnávat a dostávalo by se jim i větší flexibility, kterou tato generace ocení. Miléniálové chtějí pracovní svobodu a volnost, chtějí si sami korigovat, jak budou žít a jak pracovat. Nyní nejvíce nezaměstnané skupiny jsou právě absolventi, kteří se zatím nechtějí vázat na full-time, a maminky, které se vrací z mateřských dovolených a chtějí pouze krátký úvazek,“ říká šéfka Manpower. Je podle ní viditelné, že pro tuto i další generaci je důležitá flexibilita pracovního poměru.


Home office se pro spoustu lidí stává normou a standardem. V ManpowerGroup se snaží jít příkladem a proto zaměstnanci tráví tři dny v kanceláři a dva dny na home officu. „Stále ale vidíme, že zaměstnavatelé se snaží mít své zaměstnance více v kanceláři než doma, protože je to jednodušší na řízení a celkovou kontrolu zaměstnanců,“ dodává Rezlerová.


Záznam rozhovoru v rámci živého streamu projektu #FinŽeny naleznete na odkazu zde.

bottom of page