top of page

Petra Wojnarová: Ženám často chybí jen více sebevědomí

Head of National Finance v Unileveru Petra Wojnarová působí v nadnárodní společnosti téměř deset let. Předtím pracovala pro společnost Accenture, zkušenosti se světem financí sbírala i za oceánem, konkrétně v bankovním gigantu Morgan Stanley. Většímu zastoupení žen ve světě financí by podle ní stačilo málo. „Ženy se častěji než muži přihlásí o novou příležitost jen tehdy, když mají naprostou jistotu, že splňují všechny požadavky na danou pozici. Je důležité dát jim podporu,“ říká manažerka, která se v loňském roce dostala do přehledu 131 inspirativních žen ve financích projektu #FinŽeny.


Petra Wojnarová, Unilever - Přehled 131, FinŽeny

Když se ohlédnete, co byla vaše největší dosavadní profesní výzva?

Každá nová pozice nebo velký projekt s sebou přinese něco nového. Nikdy nezapomenu na dvě zásadní pracovní výzvy, které mě formovaly v mé kariéře a v životě. Poprvé, kdy jsem si sbalila věci do dodávky a odřídila ji z Bostonu, kde jsem tehdy studovala, na Manhattan, kde jsem nastoupila na půlroční stáž do investiční banky. A poté, když jsem o několik let později dostala už v Unileveru příležitost vést poprvé svůj tým.


Co vás nejvíce motivuje ve vašem pracovním životě?

Spolupráce s kolegy, posouvání věcí dopředu a možnost rozvíjet se.


Jak hodnotíte celkové zastoupení žen v oboru, ve kterém působíte?

Řekla bych, že máme relativně dobré zastoupení, nejen celkově v Unileveru, ale i konkrétně ve financích, a to i ve vedoucích pozicích.


Jak velkou roli hraje v přístupu k vaší práci empatie? 

Empatie pro mě hraje klíčovou roli v budování a udržování dobrých vztahů s lidmi ve firemním prostředí. Vytváří to prostředí důvěry a vzájemného respektu, což jsou hodnoty, které si v naší společnosti velmi ceníme. Takové prostředí je dle mého názoru základní předpoklad pro úspěšnou spolupráci a dosahování společných cílů.


Máte recept pro rovnováhu mezi pracovním a osobním životem?

Asi neexistuje univerzální recept, jak harmonicky sloučit pracovní život, rodinu, zdraví a zájmy. Je to neustálá individuální snaha najít si čas na činnosti, které mě nabíjejí energií, podle aktuálních priorit, potřeb a rodinné situace. 


Jak se stavíte k profesním výzvám? Vyhledáváte je? Nebo si spíše vyhledávají výzvy vás?

Pracovní prostředí v FMCG (oblast rychloobrátkového spotřebního zboží - pozn. red.) je velmi dynamické a neustále se mění, takže výzvy nemusím dlouho vyhledávat. Vnímám je jako příležitost a změny beru jako součást pracovní náplně.


Jak hodnotíte nastavení mateřské a rodičovské dovolené v Česku?

Vnímám, že současné společenské nastavení není ideálně nastavené pro rodiče, kteří mají zájem o zpětné zapojení do pracovního života dříve, než po třech letech. Proto oceňuji iniciativy, které Unilever aktivně podporuje, pro zlepšení možností zaměstnanců s dětmi, ať už je to flexibilní nastavení, zkrácené úvazky pro manažerské i nemanažerské pozice nebo také testování sdílení pozic. Také jsme zavedli 5 týdnů dovolené navíc pro partnera/partnerku rodiče čerstvě narozeného potomka, což platí i v případě adopce potomka.


Co je podle vás třeba udělat pro to, aby se mohly ženy ve světě financí častěji prosadit i na nejvyšších pozicích

Kromě už zmíněné flexibility a podpory nastavení pro ženy s dětmi, je důležité dát ženám podporu v jejich růstu a ve vyhledávání nových příležitostí, protože ženám někdy chybí dostatečné sebevědomí. Z mojí zkušenosti se ženy častěji než muži přihlásí o novou příležitost jen tehdy, když mají naprostou jistotu, že splňují všechny požadavky na danou pozici.


Je podle vás cestou k rovnému odměňování mužů a žen zveřejňování mezd na konkrétních pozicích?

Nemyslím si, že zveřejňování mezd na konkrétních pozicích je tou správnou cestou k rovnému odměňování. Věřím, že společnosti by ale měly přistupovat k otázce odměňování zodpovědně a nerovné odměňování adresovat a narovnávat prostřednictvím jiných nástrojů. 


Jaké aktivity vám pomáhají udržet si energii pro náročné profesní období?

Čerpám energii hlavně ze sportu. Pravidelně hraji beach volejbal, jezdím na horském kole a ráda trávím čas v horách.Comentarios


bottom of page