top of page

Romana Švantnerová: Chtěla bych se naučit být více ráznější a dokázat říkat ne

Není jednoduché být dobrým lídrem, říká v rozhovoru Romana Švantnerová, která působí jako Operations Manager v investiční společnosti Generali Investments. “Moje největší profesní výzva byla první zkušenost s vedením většího počtu lidí. Tato výzva není pro každého,” dodává. Jak velkou roli podle Romany hraje v přístupu k práci empatie? A čím se podle ní vyznačuje ženský leadership?

Proč jste si vybrala práci ve finančnictví?

V podstate prácu vo finančníctve predurčilo už moje štúdium tohoto odboru. A keďže štúdium ma bavilo a neodradilo od finančníctva, práca v oblasti bankovníctva a investic bola prirodzeným vyústením.


Když se ohlédnete, co byla vaše největší dosavadní profesní výzva?

Myslím, že to bola moja prvá skúsenosť s vedením vačšieho počtu ľudí a budovaním tímu, v ktorom každý je iná osobnosť. Myslím, že nie je jednoduché byť dobrým leadrom, a že mnoho šikovných ľudí si s touto skúsenosťou uvedomí napríklad aj to, že leadership nie je pre nich.


Patříte ke skupině 131 inspirativních žen ve světě financí. Čím byste vy osobně chtěla inspirovat své okolí?

Dúfam, že nie len ja, ale my všetky, ktoré sme zaradené do tohoto prehľadu, inšpirujeme ostatné dámy k tomu, aby sa nebáli ukázať svoje schopnosti a presadiť, či už vo svete financií alebo aj v iných oblastiach, v ktorých ešte stále možno trošku dominujú muži.


Čím se podle vás vyznačuje ženský leadership?

Empatiou a ľudským prístupom.


Jak hodnotíte celkové zastoupení žen v oboru, ve kterém působíte?

V tomto odbore je zrejme stále vačšie zastúpenie mužov než žien, ale myslím, že sa tento rozdiel čím ďalej tým viac znižuje. Ja osobne rozhodne nemám pocit, že by v mojom pracovnom okolí bolo málo šikovných žien.


Jaké vlastnosti, které máte, jsou pro vaši profesi nejpraktičtější? A jsou vlastnosti, které se naopak snažíte spíše upozaďovat?

Trpezlivosť, precíznosť, spoľahlivosť. Upozaďovať sa momentálne nesnažím žiadnu vlastnost, snažím sa byť sama sebou.


Jakou dovednost byste si chtěla osvojit?

Chcela by som byť ráznejšia a niekedy dokázať povedať aj “nie“.


Umíte přiznat chybu? A umíte konstruktivně upozornit na chybu své kolegy?

Priznať chybu viem a nemám rada, keď to niekto nedokáže. Myslím, že kolegov konštruktívne upozorniť viem, ale to by museli posúdiť oni.


Jak velkou roli hraje v přístupu k vaší práci empatie?

Empatia v mojej práci hrá veľkú rolu. Oceňujem, keď ju vidím aj u ostatných kolegov. Mne sa s empatiou jednoznačne lepšie pracuje.


Kdy naposledy jste si v práci připadala, že jste v něčem úplně na začátku?

Naposledy teraz. Nedávno ma v práci postretla zmena, ktorá pre mňa znamená mnoho nových výziev, učenia sa a získavania nových znalostí. Pre mňa je to tak trochu začiatok.


Romana Švantnerová se během své kariéry v investiční společnosti Generali Investments několik let věnovala oblasti Master Data Management, v rámci které efektivně propojovala znalosti byznysového prostředí, oblasti managementu investičních dat a informačních technologií. Nyní se nově jako Operations Manager podílí na implementaci nového softwarového řešení v investiční společnosti.Comments


bottom of page