top of page

V Česku přetrvává platová nerovnost a nedostatek zkrácených úvazků

Rozdíl v odměňování mužů a žen v České republice zůstává nadále propastný. Podle aktuální studie PwC Women in Work ženy v Česku vydělávají o 17 procent méně než muži na stejných pozicích. Přestože tato problematika je často tematizována nejen v médiích, pokrok je minimální. Za poslední čtvrtstoletí se tento rozdíl snížil jen o pět procentních bodů, proti loňsku je dokonce vyšší.  


studie PwC Women in Work - projekt FinŽeny

Žena zaměstnaná na stejné pozici jako její mužský protějšek si v České republice v průměru vydělá o 17,4 procenta méně. O rok dříve byl rozdíl podle předběžných dat zhruba 19procentní, po revizi dosáhl 15 procent. 


„Česká republika v tomto směru i nadále patří mezi nejhorší země OECD. Co je horší, situace se prakticky nijak nelepší, v roce 2000 byl rozdíl v platech 22procentní, za více než 20 let jsme se tak výrazně neposunuli. Stojí za tím kombinace několika faktorů: dlouhá rodičovská dovolená, rigidní postoj části zaměstnavatelů i to, že si ženy o více peněz často zkrátka neumí říct,“ řekla expertka PwC na řízení lidských zdrojů a rovnost odměňování Andrea Linhartová Palánová.


Studie PwC zároveň poukazuje na fakt, že v České republice jsou dosud poměrně málo rozšířené částečné úvazky nebo sdílené pozice. „Přes 92 procent českých žen pracuje na plný úvazek. Firmy zatím velmi málo nabízejí částečné úvazky, které ženám např. usnadní návrat po mateřské dovolené. Ve vyspělých evropských zemích přitom na plný úvazek pracují zhruba dvě třetiny žen, např. v Nizozemsku je to dokonce necelá polovina,“ uvedla Linhartová Palánová.


V žebříčku PwC Women in Work se tak Česká republika řadí do horší poloviny, dle posledních dat jí patří 21. místo z 33 zkoumaných zemí. PwC index v průběhu roku zpřesňuje podle toho, jak jednotlivé statistické úřady vydávají finální data, dle oficiálních dat předchozího roku skončila Česká republika na 18. místě.


Žebříček PwC porovnává postavení žen v práci podle několika faktorů, mezi které patří dostupnost práce, výše odměny či počet žen ve vedoucích pozicích. Nejlepší podmínky podle tohoto žebříčku mají ženy v Lucembursku, na Islandu a ve Slovinsku, první šestku doplňují Nový Zéland, Norsko, ale i Polsko. Sousední země se na předních místech žebříčku umístila především díky poměrně vyrovnaným odměnám mužů a žen – ženy si v Polsku vydělají v průměru o pět procent méně. Jedinou zemí, kde ženy vydělávají více než muži (byť pouze o 0,2 %), je Lucembursko. 


Naopak ke špičce patří Česká republika v oblasti nezaměstnanosti, české ženy mají jednu z nejlepších pozic na světě při shánění práce. „I když je míra nezaměstnanosti českých žen zhruba o procentní bod vyšší než u mužů, je stále jedna z nejnižších na světě,“ dodala Linhartová Palánová.


studie PwC Women in Work - projekt FinŽeny

Comments


bottom of page