top of page

Eliška Kühnerová: Je pro mě důležité nebýt jako někdo jiný. Chci být vzorem sama sobě

Začínala ve financích jako analytička společnosti Erste Premier, ale posléze změnila směr, a začala se věnovat informačním technologiím, zejména kyberbezpečnosti. Působila ve společnosti Cisco, která je ve světě IT velkým jménem, nyní má na vizitce velké jméno konzultačního světa jako senior konzultantka v KPMG. Eliška Kühnerová se během své dosavadní kariéry často setkávala s předsudky - buď že IT není obor pro ženy nebo naopak s politováními, jak to musí být těžké v mužském světě. “Pravdou však je, že ačkoliv jsem téměř jen mezi muži, tak se necítím nijak znevýhodněná či utlačovaná. Za každého mluví výsledky a nikoliv fakt, zda se jedná o muže či ženu,” říká.

Máte (a měla jste) kolem sebe dostatek ženských vzorů? A jsou pro vás třeba?

Nemám a ani jsem neměla. V mládí často slýcháme "jednou můžeš být jako on/a" a podobně, ale pro mě je důležité naopak nebýt jako někdo jiný, jít ve vlastních šlépějích, plnit si své cíle a sny. Chci být sama sobě vzorem a dělat věci tak, abych na ně mohla být pyšná především já, ale samozřejmě i mé okolí.


Jak hodnotíte celkové zastoupení žen v oboru, ve kterém působíte?

Nepůsobím přímo ve financích, ale v IT, přesněji v kyberbezpečnosti, kde mám na starosti i finanční instituce. IT je obecně považováno za spíše „mužský“ obor a zastoupení žen není příliš velké, ale v posledních letech se to pomalu začíná měnit. Osobně nemám ráda rozdělování oborů na „ženské“ a „mužské“. Samozřejmě každé povolání má nějaké stanovené předpoklady, ale pokud je dotyčný splňuje, pak je jedno, jestli je to muž nebo žena. Snad tedy i dále poroste zájem o IT i mezi ženami a jejich zastoupení bude sílit.


S čím jste musela během dosavadní kariéry nejvíce bojovat?

Myslím, že právě s vnímáním technický obor vs. žena. Ať už s předsudky, že IT není obor pro ženy nebo naopak s politováními, jak to musí být těžké v mužském světě. Pravdou však je, že ačkoliv jsem téměř jen mezi muži, tak se necítím nijak znevýhodněná, utlačovaná, o něco ochuzená a ani nic podobného. Za každého mluví výsledky a nikoliv fakt, zda se jedná o muže či ženu.


Máte už osvědčený postup, jak vybruslit ze „srážky s příliš velkým egem“?

Otázka je, zda nějaký osvědčený postup opravdu existuje? Bruslím vždy dle situace, ale snažím se to ego využít pro svůj vlastní prospěch a „přesměrovat ho“. Takovíto lidé se potřebují cítit důležitě, proto přidělit jim roli nebo úkol, který jim bude sedět, je za mě zásadní. Samozřejmě ale závisí na tom, co je důvodem „srážky“. Ne vždy ten převod příliš velkého ega na pozitivní stránku je možný.


Jaké vlastnosti, které máte, jsou pro vaši profesi nejpraktičtější? A jsou vlastnosti, které se naopak snažíte spíše upozaďovat?

Za mě je to především důslednost, cílevědomost a v jisté formě adaptabilita. Práce v consultingu je velmi dynamická, každý klient je svým způsobem jiný a je nutné se jeho potřebám přizpůsobit, zároveň být opravdu důsledný, aby nebyly opomenuty i sebemenší maličkosti. Cílevědomost je obecně potřeba, aby byly vhodně nastaveny jednotlivé kroky a vše se dotáhlo do zdárného konce. Naopak se snažím upozaďovat až přílišný perfekcionismus. Důslednost je jedna věc, ale hledání chyb i tam, kde nejsou, a trávení času nad detaily, které ve výsledku nehrají roli, je věc, kterou se snažím minimalizovat.


Umíte přiznat chybu? A umíte konstruktivně upozornit na chybu své kolegy?

Chybám se člověk nevyhne, důležité ale je se z nich poučit. S přiznáním chyby nemám problém, občas ale horší než samotné přiznání si chyby je pocit selhání, ale i s tím se dá pracovat a převést ho do budoucna jako poučení. Stejně tak nemám problém upozornit kolegy, vždy jde jen o formu, jakou to člověk podá. V našem týmu si právě na zpětné vazbě (samozřejmě musí být konstruktivní) dost zakládáme a myslím, že si kolegové mé upřímnosti cení.


Jak velkou roli hraje v přístupu k vaší práci empatie?

Ačkoliv se jedná o technický obor, tak empatie či obecně emoční inteligence je za mě velmi důležitým prvkem a bohužel v našem oboru často chybí. Zejména na manažerských pozicích by to měl být základ, jinak vedení týmu/projektu nemůže správně fungovat. Každý člověk je jiný a potřebuje tak jiný přístup, ať už se jedná o kolegu či klienta. Ale zásadní je míra empatie, tedy nebýt až přehnaně empatický a ponechávat si částečný odstup, aby výsledek nebyl naopak negativní.


Jak vypadá vaše ideální pracovní dopoledne? Které aktivity vás nejvíce na vaší práci baví?

Jak jsem již psala, práce v consultingu je tak dynamická, že každý den je úplně jiný a často se mohou i plány měnit z minuty na minutu. Pro mě je důležité tedy ještě ráno před prací. Vstávám poměrně brzy, ale než se vrhnu do pracovního shonu, tak si užívám klidné pomalé ráno, čas jen pro sebe a shrnu si, co mě daný den čeká. Ideální je pak pro mě práce v officu ve společnosti kolegů. Dopoledne si odbavím schůzky, ať odpoledne už mám klid na práci. Baví mě právě ta různorodost, nejsem typ, co by měl rád stereotyp a rutiny, ale naopak mám ráda výzvy, učit se stále něco nového a poznávat nové lidi.


Máte recept pro rovnováhu mezi pracovním a osobním životem?

To je něco, co stále hledám a na čem se snažím pracovat. Neumím moc od práce vypnout a pak není tak snadné tyto dva životy oddělit. Co mi ale pomáhá je svůj volný čas si více plánovat, i kdyby se mělo jednat o plánovaný odpočinek a nicnedělání. Když nemám naplánováno, co mě po práci čeká, tak to vždy sklouzne k delšímu setrvání v officu a pracování.


Dá se na českých školách získat odpovídající vzdělání, které vás připraví pro cestu na vrchol finančního světa?

Myslím, že škola je pouze odrazovým můstkem, ale dostat se na vrchol nejen finančního světa stojí mnohem více úsilí a závisí také na tom, co člověk v sobě má a co je ochotný pro to udělat i ve svém volném čase. Škola naučí základním návykům a základní znalosti, ale je na každém, jak tyto získané informace bude dále využívat, rozvíjet a hlavně pracovat sám na sobě.


Eliška Kühnerová pracovala jako analytik ve společnosti Erste Premier, následně ve společnosti Cisco, kde započala její kariéra v kybernetické bezpečnosti. Působila jako kapitánka národního kyberbezpečnostního teamu (Czech Cyber Team) a byla vybrána ENISA jako kandidát pro Team Europe na International Cybersecurity Challenge 2021/2022. Podílela se na přípravě a organizaci European Cybersecurity Challenge 2021. Nyní působí jako Senior Consultant ve společnosti KPMG, kde se zaměřuje na kyberbezpečnostní projekty, IT Governance a Cybersecurity Compliance. Aktuálně především připravuje firmy na soulad s legislativními požadavky stávajícího a nového zákona o kybernetické bezpečnosti (NIS 2) a nařízení DORA. Mimo to se specializuje na osvětu a vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti, zejména u dětí, a učí základy kyberbezpečnosti na základních školách.

Comments


bottom of page