top of page

Projekt D&I Shapers chce posunout firemní diverzitu a inkluzi o level výš

Organizace OPIM od roku 2001 pomáhá vytvářet inkluzivní firemní prostředí, kde je různorodost vítána a vnímána jako příležitost, nikoli jako překážka. Její nejnovější projekt D&I Shapers spojuje organizace, které mají diverzitu, inkluzi a rovné příležitosti vysoko v žebříčku svých hodnot.


Témata diverzity a inkluze (D&I) v posledních letech rezonují firemním světem. Podle mezinárodních studií má diverzita v dlouhodobém měřítku pozitivní dopady na firemní organizaci. Klíčem je však fungující inkluzivní firemní kultura otevřená různým lidem, kteří nemusí skrývat své identity. Toto téma je klíčové pro zakladatelku a výkonnou šéfku organizace OPIM Janu Tikalovou a také pro Terezu De Bardi, ředitelku poradenských služeb v konzultační společnosti Deloitte a zároveň ambasadorkou projektu diverzity a etiky v byznysu D&I Shapers. „Mnoho lidí dřív slovo menšina spojovala pouze s Romy, pro nás v OPIM je to ale daleko širší pojem. Diverzita je zase dnes spojovaná převážně s otázkou zastoupení žen, my ji však také vnímáme obšírněji,“ říká Tikalová.


Diverzitu OPIM rozděluje do tří rovin. Demografickou, pod niž patří třeba etnikum či náboženství, pak kognitivní, kam řadí to, jak člověk přemýšlí nebo jeho přístup k práci, a nakonec neurodiverzitu, která je spojená se skrytými poruchami, jako je například autismus či dyslexie. „Takoví lidé to na trhu práce nemají jednoduché,“ poznamenává Tikalová. S těmito problémy pomáhá platforma Diversity Talent Pool. Projekt nakonec vyrostl nad její očekávání. Od října roku 2020 jsou součástí platformy společnosti jako McDonald’s, Zásilkovna, Alza, IBM či ŠKODA AUTO Vysoká škola.


„Celou firemní agendu diverzity a inkluze můžeme posunout o několik levelů výš a nastavit dlouhodobou strategii s procesy směrem k inkluzi zaměstnanců i zákazníků, pomoci s komunikací uvnitř a ven z firmy nebo s exekucí vzdělávacích či HR programů,“ vysvětluje Tikalová. Nejnovější verze projektu se jmenuje D&I Shapers. „Tuto platformu jsme založily jako místo setkávání lidí a organizací, v jejichž zájmu je systémová změna v oblasti D&I. Přinášíme praktické a konkrétní nástroje, nová témata, postupy a příklady z praxe jak s D&I pracovat. Chceme, aby byl dopad na společnost, zejména na trhu práce, co největší. Téma D&I je třeba uchopit komplexně a přirozeně,“ říká Tikalová.


Co je cílem D&I Shapers? „To, čeho chceme dosáhnout, souvisí obecně s diverzitou myšlenek. Nechceme se soustředit pouze na daná témata A, B a C, ale chceme se věnovat prosazování diverzitního ekosystému, aby byl udržitelný z pohledu byznys cílů i pracovní síly. Naším cílem je propojovat organizace kolem myšlenky diverzity talentu a posouvat ji společensky vpřed. V souvislosti s tím jsme identifikovaly témata, o kterých se členové v rámci Shapers chtějí bavit a jsou pro ně prioritní,“ navazuje De Bardi.


Například ve Spojených státech řeší D&I víc etnické minority, v České republice by podle Tikalové měla pozornost padat na maminky na mateřské, které jsou často vyloučeny z trhu práce až na čtyři roky. Tento problém třeba ve Spojených státech amerických neexistuje, přesto se ale společné prvky najdou, třeba jak začlenit lidi s postižením. „Mám zkušenost, že globální firma dostává například D&I programy, vizuály a obrázky z USA, kde se ale celá diverzita točí kolem rasové rozdílnosti a zdravotně handicapovaných. Kdybychom tu používali americké vizuály, bylo by to spíš k smíchu. Je to jiná byznysová kultura, vše je mnohem diplomatičtější, uhlazené… Vizuál, kde se krásná černoška baví s asiatem a krásným šedovlasým Američanem se zářivými zuby, by sem prostě nezapadal. Například v Polsku jsou pak velké téma LGBT nebo ženská práva. A stejně tak to, co řešíme u nás v Deloitte, může být jiné než to, co řeší ve výrobním podniku nebo v bance. Nevěřím tomu, že D&I strategii můžete vzít plně z globálu, to nebude nikdy fungovat,“ vysvětluje De Bardi.


Od roku 2007 OPIM v Česku realizuje program „Živá knihovna: nesuď knihu podle obalu“, kde jsou formou lidských příběhů otvírány dialogy mezi lidmi, bořeny mýty a předsudky. „Naše filozofie ´o nás s námi´ prostupuje celým OPIMem. Chceme poskytnout příležitost k setkání a doptání se formou panelové diskuze. Nebo prostřednictvím projektu Živá knihovna, který v OPIMu funguje již patnáct let a zprostředkovává kontakt čtenářů s živými knihami, tedy se sexuálními či rasovými menšinami, lidmi s hendikepem nebo s bývalým bezdomovcem,“ přibližuje Tikalová.O organizaci

Organizace OPIM se od roku 2001 věnuje diverzitě, inkluzi a rovným příležitostem formou strategií v organizacích, vzdělávání a šíření osvěty. Pracuje se studenty i pedagogy, aby se této tématice věnovali už i mladí lidé. OPIM usnadňuje najít lidem práci bez předsudků také díky platformě Diversity Talent Pool. Jde o webovou aplikaci, která propojuje a páruje různorodé lidi a firmy, pro které je diverzita důležitá. Zakladatelka organizace Jana Tikalová se diverzitě a inkluzi věnuje přes 20 let.

Comentários


bottom of page