top of page

Nejlepší rozhodnutí v životě jsem často udělal z naivity, říká šéf České spořitelny Tomáš Salomon

Mezigenerační obměna je dnes pro něj obrovské téma a má to řadu důvodů. "Pokud nedáme přirozeně prostor lidem v generaci, která má před sebou 40 50letou perspektivu, tak se dostáváme do obrovské pasti. Mimo jiné proto, že nás naše vlastní zkušenosti omezují v tom dělat některá odvážná rozhodnutí," řekl generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon na jedinečném setkání #FinŽeny & CEOs. Sám ze zpětného pohledu velmi často nejlepší rozhodnutí v životě udělal z naivity. "Ale ono to má své kouzlo, protože když je člověk šikovný, tak má i šikovné lidi kolem sebe a většinou z toho vzejde prostě skvělá věc," dodal šéf největší tuzemské banky měřeno počtem klientů.

Česká spořitelna proto podle něj pravděpodobně ustanoví stínové představenstvo složené z třicátníků, kteří by spolupracovali se současným vedením. Něco takového není snadné zorganizovat v každodenní rutině, ale Tomáš Salomon by si "moc přál" uvést tenhle záměr v život.


Ženské umění pomoci vs mužská soutěživost

Jedním z důvodů je to, že diverzifikované prostředí považuje za nesmírně důležitou věc. "Jsem hluboce přesvědčený, že pestrost týmového složení, a je jedno, jestli to je představenstvo nebo týmy na dalších úrovních, je klíčová pro to, aby určitým způsobem reflektovala prostředí a zákaznickou skladbu lidí, pro které tu jsme," řekl Salomon. Obzvlášť ve službách je podle něj velmi důležité, aby ženy přinášely umění pomoct a brzdily mužský testosteron a soutěživost, které občas dovedou zastřít schopnost vidět podstatu a účel celé činnosti firmy.

Zároveň šéf spořitelny ze své zkušenosti ví, že nejde jen o pestrost pohlaví a věku, ale také o to, odkud lidé přišli a co umí, zkrátka o diverzitu v nejširším slova smyslu. Někdy dovede zázraky třeba zapojení člověka ze zcela jiného oboru, kdy produktivita týmu a schopnost podívat se na věci novýma očima exponenciálně stoupá.


Pozitivní diskriminace je za čárou

Šéf spořitelny ale zároveň není pro pestrost vynucenou regulací a zákony. "Rozumím pohledu, že se dá takto prosazování diverzity zrychlit, ale já jsem z hloubi duše liberální člověk a spíš věřím na vytváření prostředí, které tomu pomáhá, a na vnitřní přesvědčení lidí, že to takhle má být," řekl zástupkyním českého světa financí. Co si představuje pod oním vytvářením prostředí? Ve spořitelně například intenzivně pracují s ženami na rodičovské dovolené. "Tam jsme se strašně posunuli," podotkl Salomon. Stejně tak má banka pravidlo, že chce ve finále výběrových řízení na vyšší pozice mít na kandidátkách vyrovnané zastoupení mužů a žen.Konečné rozhodnutí ale má být podle Tomáše Salomona učiněno podle nejlepšího vědomí a upřímně, nikoli pod tlakem kvóty, protože v takových situacích může pozitivní diskriminace působit silně kontraproduktivně.


Česká spořitelna má dnes v šestičlenném představenstvu jednu ženu – Danielu Peškovou. Šéf tohoto orgánu ale nemá pravomoc přímo navrhovat nové členy, může jen doporučit, vyjádřit názor a následně se vede debata, kdy vrcholem rozhodování je dozorčí rada. "Osobně mám vytipovány kandidátky a byl bych strašně rád, kdybychom měli board půl na půl," uvedl Salomon s tím, že druhá žena by mohla být v představenstvu v dohledné době. "Ale nejsme v roli jediného decision makera. Prostě je potřeba kolem toho dělat spoustu osvěty a vlastně i lobbingu," dodal.

Comentarios


bottom of page