top of page

Ovládly finanční toky. Poznejte nejúspěšnější investorky světa

  • cover-story
  • 14. 4.
  • Minut čtení: 3

Začínající investoři za svou inspiraci nejčastěji uvádějí Warrena Buffetta, který v podstatě platí za ztělesnění slova investor, neboť proslul i mimo svět financí. Proč se ale neinspirovat příběhy investorek, které musely vedle nástrah finančního trhu překonat také další bariéry spojené s genderovými stereotypy? Představujeme ty nejúspěšnější z nich.


FinŽeny - Téma měsíce Ženy v investicích

V dalším tématickém seriálu projektu #FinŽeny jsme se zaměřili na ženy ve světě investic. V úvodu představujeme výsledky výzkumu sledujícího investiční chování movitých Češek ve srovnání s jejich mužskými protějšky. V dalších dílech hovoříme s Janou Holíkovou, Senior Wealth Managerkou kanceláře One Family Office, a přibližujeme i příběhy a názory dalších úspěšných dam, které to dobře umí s penězi.

Historie ženského investování není tak bohatá, jako je tomu u mužů, ale zároveň není ani tak krátká, jak by se mohlo zdát. První americkou finančnicí byla sufražetka Victoria Woodhullová. Tato známá novinářka a aktivistka proslula především tím, že jako první žena kandidovala do funkce amerického prezidenta. Již méně je známo, že v roce 1870 spolu se svou sestrou Tennessee otevřela první čistě ženskou makléřskou firmu na Wall Street.


Na další úspěšné investorky ale Wall Street čekala dlouhé dekády až do emancipačních šedesátých let. V roce 1967 se Muriel Siebertová stala první ženou, která získala vlastní místo na newyorské burze NYSE. Poté stála v čele makléřské společnosti Muriel Siebert & Co. Po odchodu z burzy byla v letech 1977 až 1982 první ženou na postu superintendantky newyorského státního bankovního úřadu a pomáhala předcházet pádům bank.


V téže době jako Siebertová se na scéně objevila Geraldine Weissová, přezdívaná Grand Dame of Dividends. Pocházela z finančnické rodiny a jako jedna z prvních prokázala, že ženy mohou být v investicích velmi úspěšné. V začátcích tomu ale mnoho nenasvědčovalo. Žádná makléřská firma ji nechtěla zaměstnat jako více než sekretářku. Začala proto vydávat vlastní investiční newsletter, podepisovaný pouze G. Weiss. Svou identitu odhalila až v roce 1977 v televizním vystoupení, kdy za ní již byly nesporné investiční úspěchy. Orientovala se na hodnotové dividendové tituly a překonávala doporučení ostatních. Newsletter Investment Quality Trends vydávala 37 let do svého odchodu do důchodu v roce 2002.


Kdo na tyto průkopnice nejvýrazněji navázal? Představujeme pětici dam, o jejichž úspěchu ve světě investic není pochyb.


Mellody Hobsonová

Výkonná ředitelka a prezidentka společnosti Ariel Investments byla časopisem Time v roce 2015 zařazena mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě. Hobsonová zaujímá vysoké pozice též ve společnostech Starbucks a JPMorgan Chase. Svou třicetiletou kariéru v Ariel Investments zahájila jako letní stážistka. Zakladatel společnosti John W. Rogers Jr. ji přijímal ještě v době, kdy studovala na Princetonské univerzitě.


Deborah A. Farringtonová

V oblasti rizikového kapitálu prorazila Deborah A. Farringtonová. Její investiční vehikl StarVest Partners je jedním z průkopníků investic do oblasti cloudových služeb. StarVest byla založena v roce 1998 a dnes patří k největším venture capitalovým firmám v USA vlastněným ženami. Talent na rozpoznání příležitosti Deborah prokázala zejména investicí do společnosti NetSuite, kterou v roce 2016 z pozice hlavní investorky prodávala společnosti Oracle za 9,3 miliardy dolarů.


Sonal Desaiová

Jako šéfka investic oddělení pevně úročených aktiv ve společnosti Franklin Templeton Sonal Desaiová spravuje aktiva s pevným výnosem v hodnotě 156 miliard dolarů. Do společnosti Templeton nastoupila v roce 2009, funkci CIO převzala v roce 2018.


Desaiová začala svou kariéru v akademické sféře. Po získání doktorátu na Northwestern University vyučovala ekonomii na Pittsburské univerzitě. Od teorie přešla v 90. letech k praxi a nastoupila do Mezinárodního měnového fondu. V roce 2000 přešla do investiční banky a před nástupem do Templetonu ještě na čas působila v hedgeovém fondu.


Suzanne Shanková

Svého druhu dámský investiční klub si založila Suzanne Shanková. Společnost Siebert Cisneros Shank & Co se stala prvním podnikem s menšinovou a/nebo ženskou majoritou ve vlastnické struktuře, který se dostal mezi deset největších upisovatelů komunálních dluhopisů v USA. V roce 2019 se firma spojila s Williams Capital Group a vznikla Siebert Williams Shank & Co, kde je Shanková generální ředitelkou.


Shanková přitom původně směřovala k jiné profesi. Absolvovala bakalářské studium stavebního inženýrství na Georgia Institute of Technology. Poté získala titul MBA v oboru financí a začala sbírat zkušenosti v řadě firem na Wall Street.


Abigail Johnsonová

Johnsonové pomohlo na investiční výsluní narození do správné rodiny. Dlouholetá šéfka Fidelity Investments je dcerou bývalého předsedy společnosti Edwarda C. Johnsona III. a vnučkou zakladatele společnosti. Vlastní téměř 25 % společnosti a její čisté jmění se odhaduje na přibližně 15 miliard dolarů. Nicméně jako jedna z největších společností zabývajících se podílovými fondy, s aktivy ve správě v hodnotě 2,9 bilionu dolarů, si Fidelity těžko může dosadit do čela pouhého dědice bez kompetencí. Než nastoupila do výkonných funkcí, byla Abigail deset let manažerkou akciového portfolia.

Comments


bottom of page