Technologiemi žiju. Setkávání s ostatními finženami podporuje a inspiruje, říká ambasadorka podkomunity #FinŽeny & Ženy v technologiích Monika Marečková
- cover-story
- před 3 dny
- Minut čtení: 2
Ačkoli se nepovažuje za „ajťačku“, stojí Monika Marečková v čele firmy, která se podle jejích slov stává stále více technologickou. Na svém zapojení do podkomunity #FinŽeny & Ženy v technologiích si nejvíce cení možnost sdílet zkušenosti. „Vím, jak moc to funguje,“ říká řídící partnerka RSM v České republice a na Slovensku.

V dalším tematickém seriálu jsme se tentokrát zaměřili na bližší představení jednotlivých podkomunit projektu #FinŽeny a především jejich ambasadorek. Ve svých odpovědích uvádějí, proč se do projektů zapojily a co jim účast v podkomunitách přináší.
Proč jste se rozhodla zastřešit podkomunitu #FinŽeny & Ženy v technologiích ?
V RSM jsme se loni poprvé stali technologickou firmou – v tržbách nám IT služby předběhly klasické poradenství, i když to bylo těsné. Vidím, jak technologie pronikají do všeho, a myslím, že podobný vývoj čeká spoustu firem. S myšlenkou vytvořit podkomunitu #FinŽeny & Ženy v technologiích jsem přišla já a jsem opravdu moc ráda, že se jí Cover Story ujala. Věřím, že právě pro ženy v tech firmách může mít sdílení obrovskou hodnotu.
Co od setkávání této podkomunity očekáváte?
Sdílení. Prostě a jednoduše. Jako facilitátorka Fóra #FinŽen vím, jak moc to funguje. Ženy z technologických firem řeší stejné problémy jako jiné finženy – jen v trochu jiném prostředí, plném „ajťáků“. Když se jich zeptáte, samy se za „ajťačky“ obvykle ani nepovažují. Stejně jako já jí nejsem. Přeji si, aby tyto ženy měly platformu, kde mohou být samy sebou a navzájem se podpořit. A doufám, že můj nápad zaujme a přidají se k nám.
V čem vy sama vidíte přínos #FinŽen v oblasti podkomunit?
Podkomunity propojují ženy s podobnou zkušeností. Díky tomu se dá jít víc do hloubky, víc sdílet a víc si pomoci. Je to další úroveň propojení, která dává smysl.
Je i pro vás v něčem zapojení do této skupiny obohacující?
Rozhodně. Sama pracuju ve firmě, která je stále víc technologická, takže tohle téma žiju. Setkávání s finženami mě inspiruje. Někdy zjistím, že v tom nejsem sama, jindy si odnesu nový nápad nebo pohled.
A jakou roli v aktivitách této skupiny mohou hrát muži?
Muži jsou nedílnou součástí tohoto příběhu, ne nutně jako členové skupiny, ale jako podporovatelé a spojenci. Prostě parťáci. Těch, co nás aktivně podporují, je čím dál víc a to je skvělé. Platforma je sice pro ženy, ale rozhodně ne proti mužům.
Pokud jde o projekt #FinŽeny jako takový, vidíte v něm pro své kolegyně - a také pro sebe - přínos? A v čem?
Obrovský. #FinŽeny dávají ženám odvahu a hlas. A také pocit, že ve svých starostech nejsou samy. A mně samotné to dává spoustu energie a inspirace.
Monika Marečková
Absolventka Technické univerzity v Liberci působí ve společnosti RSM Česká republika a Slovensko od roku 2006, kdy nastoupila do pozice vedoucí oddělení podnikových financí. O čtyři roky později se stala řídící partnerkou. Za jejího vedení se společnost rozrostla více než čtyřnásobně, zaměstnává 320 lidí v šesti kancelářích a stala se jednou z největších poradenských firem na trhu. Monika se specializuje na fúze a akvizice, podnikové finance, manažerské poradenství a transakční poradenství. Věnuje se též mentoringu, zejména žen, a je silnou zastánkyní iniciativ v oblasti rozmanitosti a inkluze. Je členkou správní rady Centra Paraple a dozorčí rady Nadace pro rozvoj České filharmonie.